کاربرد پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC

خانه    بلاگ      کاربرد پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC
کاربرد پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC

در پنجره UPVC از وسایل مختلفی استفاده می شود یکی از این وسایل، پروفیل گالوانیزه است که در افزایش استحکام و مقاومت پنجره UPVC تاثیر بسزایی دارد. پروفیل گالوانیزه از افتادن لنگه پنجره و یا شکستن پروفیل پنجره UPVC جلوگیری می کند. به همین خاطر در این مقاله می خواهیم به کاربرد پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC بپردازیم.

گالوانیزاسیون چیست؟

برای آن که سازه ها و قطعات فلزی در برابر شرایط آب و هوایی دچار خوردگی و پوسیدگی نشوند، آن ها را گالوانیزه می کنند. در عمل گالوانیزاسیون فلزی که قابلیت فساد دارد درون مذاب فلزی که فاسد شدنی نیست فرو می رود تا به این صورت، یک لایه از آن ماده مذاب بر روی فلز قرار گیرد. با این کار فلز مادر از آسیب و زنگ زدگی مصون می ماند.

پروفیل گالوانیزه چیست؟

UPVC یا پلی وینیل کلرید آلیاژی مانند پلاستیک است به همین دلیل نمی تواند وزن و فشار زیادی را تحمل کند. برای برطرف کردن این نقطه ضعف UPVC و ساختن پنجره با دوام و محکم از پروفیل گالوانیزه استفاده می شود. کاربرد گالوانیزه برای پنجره UPVC مانند کاربردی است که استخوان برای بدن دارد. با استفاده از این پروفیل مقاومت و استحکام این نوع پنجره بالا می رود و از دفرمه شدن آن نیز جلوگیری می شود. به طور معمول گالوانیزه ای که در پنجره UPVC مورد استفاده قرار می گیرد به ضخامت ۲۵/۱ یا ۵/۱ است. روکش گالوانیزه پنجره های UPVC هنگام خم شدن و شکل دهی از قسمت اصلی جدا نخواهد شد.

ضخامت گالوانیزه پنجره UPVC

هر برند پروفیل دارای استاندارهای مخصوص به خود است. پروفیل گالوانیزه پنجره UPVC نیز با توجه به برندی که دارد ضخامت های متفاوتی دارد. در صورتی که ضخامت پروفیل گالوانیزه کم باشد استحکام لازم را برای پنجره UPVC ایجاد نمی کند در نتیجه پنجره نمی تواند در برابر فشارهای خارجی دوام بیاورد. ضخامت پروفیل گالوانیزه باید به صورت یکسان در تمام طول قطعه مورد نظر باشد و هر ۳۰ یا ۴۰ سانتی متر به پروفیل UPVC پیچ شود.

برای ارزیابی گالوانیزه چه معیارهایی را باید در نظر گرفت؟

در بررسی و ارزیابی گالوانیزه باید به نکات و معیارهایی توجه نمود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • چگونگی شکل و ابعاد گالوانیزه
  • بررسی فشارهای خارجی وارد بر پنجره
  • بررسی موارد امنیتی و محل نصب پنجره UPVC
  • توجه به محل نصب پنجره و میزان باز و بسته شدن آن
  • بررسی وزن بازشو پنجره

 

اشکال گالوانیزه متنوع است انتخاب هر کدام از آن ها به نوع، شکل و مشخصات فنی پروفیل بستگی دارد. این اشکال متنظم یا غیر متنظم هستند، ضخامت های متفاوتی دارند و به محل نصب آن بستگی دارد. معمولا تولیدکنندگان اطلاعات لازم درباره هر پروفیل گالوانیزه را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

کاربرد پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC چیست؟

همانطور که گفتیم پروفیل گالوانیزه در پنجره، حکم استخوان و ستون فقرات برای بدن انسان را دارند. با وجود پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC استحکام و مقاومت پنجره UPVC  افزایش می یابد و بارهای دینامیکی و استاتیکی که در برگیرنده بارهای خارجی و مستقیم هستند، به خوبی تحمل می شوند.

پروفیل UPVC نمی تواند به تنهایی هر میزان باری که بر خودش وارد می شود را تحمل کند و در این مواقع امکان شکسته شدن، از دست رفتن آب بندی، تغییر شکل و تغییر حالت وجود دارد. در این جاست که باید از پروفیل گالوانیزه در این نوع پنجره ها استفاده شود.

با وجود پروفیل گالوانیزه دوام رگلاژ پنجره افزایش یافته و از افتادگی آن جلوگیری می شود و مقاومت آن را در برابر تنش و کنش افزایش می دهد. ضخامت پروفیل گالوانیزه باید استاندارد باشد زیرا در غیر این صورت پیچ هایی که برای اتصالات لولاهای  بازشو به بدنه فریم پنجره دوجداره مورد استفاده قرار می گیرد خیلی زود هرز می شود و به دنبال آن، لنگه از رگلاژ خارج خواهد شد.

استفاده از پروفیل گالوانیزه در حفظ عملکرد مناسب یراق آلات به کار رفته در پنجره نیز موثر است و کمک می کند که آن ها از تنظیمات خود خارج نشوند. از دیگر کاربرد های پروفیل گالوانیزه در این پنجره ها این است که از انقباض و انبساط و تغییر شکل پنجره در شرایط مختلف آب و هوایی جلوگیری می کند. پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC اتصال پنجره را به ساختمان تقویت و استحکام می بخشد.

توجه داشته باشید که هر چقدر ابعاد و ارتفاع محل نصب پنجره افزایش یابد، ضخامت پروفیل گالوانیزه نیز بیشتر می شود زیرا باید بتواند وزن و فشار بیشتری را تحمل کند.

 در صورتی که در پنجره UPVC از پروفیل گالوانیزه استفاده نشود چه چیزی رخ می دهد؟

در صورتی که در پنجره UPVC از پروفیل گالوانیزه استفاده نشود پس از مدتی که پنجره نصب شود، با تابش مستقیم نور خورشید دچار تغییر شکل می شود و عایق بازشو ها استحکام خود را از دست خواهند داد. بعد از گذشت مدت زمانی، یراق آلات پنجره کارایی و کیفیت خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند لنگه ای که در آن پروفیل گالوانیزه استفاده نشده را نگه دارند.

لنگه و فریم جوش پلاستیک می خورند اما تقسیم ها با کمک پیچ در داخل پنجره نصب می شوند. این پیچ ها باید از گالوانیزه عبور کنند تا محکم و ثابت در جای خود قرار بگیرند. در صورتی که پروفیل گالوانیزه نباشد تقسیم ها از جای خود حرکت می کنند و به تدریج پنجره عایق بودن خود را از دست خواهد داد. در نتیجه هیچ کدام از کارهایی که از یک پنجره UPVC انتظار داریم انجام نمی شود که مهم ترین آن ها عایق حرارتی، صوتی و … بودن آن است. به همین دلیل است که می گوییم استفاده از پروفیل گالوانیزه در پنجره UPVC امری ضروری است.

همانطور که توضیح دادیم پنجره UPVC دارای مزیت های زیادی است اما به شرطی که در آن از مواد با کیفیت استفاده شده باشد و همچنین، پروفیل آن گالوانیزه باشد. در این صورت است که پنجره UPVC ما می تواند در برابر حرارت و صوت عایق خوبی باشد و از ورود گرد و غبار به داخل اتاق جلوگیری نماید. در غیر اینصورت فقط متحمل هزینه ای خواهیم بود و نتیجه ای را به دست نخواهیم آورد.

مشاوره رایگان تلفنی
0912-3142716