مقایسه پنجره آلومینیومی و پنجره UPVC

خانه    بلاگ      مقایسه پنجره آلومینیومی و پنجره UPVC
مقایسه پنجره آلومینیومی و پنجره UPVC

یکی از مهم ترین بخش های هر ساختمان، پنجره های آن هستند که علاوه بر جنبه زیبایی، در افزایش امنیت خانه و صرفه جویی در مصرف انرژی نقش مهمی دارند. امروزه سعی می شود به کمک تکنولوژی، پنجره هایی تولید شود که بتواند ماندگاری بالایی داشته باشد و تمامی نیاز های یک خانوار را تامین کند. از جمله انواع مواد اولیه پنجره ها، آلومینیوم و UPVC است که مصرف زیادی درساخت پروفیل پنجره دارند به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به مقایسه آن ها بپردازیم.

درب و پنجره آلومینیومی

یکی از پر مصرف ترین مواد اولیه برای ساخت پروفیل درب و پنجره، آلومینیوم است. آلومینیوم فلزی گرانبها و با ارزش است که وزن سبکی داشته و مقاومت و دوام بالایی دارد و قابل بازیافت می باشد. این فلز تنوع بالایی در رنگ، فریم، یراق آلات و … دارد در نتیجه همه نوع سلیقه و نیاز ساختمانی را برطرف می کند.

درب و پنجره UPVC

UPVC یا پلی وینیل کلراید از انواع پلاستیک های فشرده و سخت به حساب می آید که هیچ نوع ماده روان کننده ای در ساخت آن استفاده نشده است. امروزه این نوع پلاستیک به خاطر ویژگی های خوبی که دارد در ساخت درب و پنجره ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل UPVC در برابر نور خورشید، رطوبت، مواد شیمیایی، تغییرات آب و هوایی و …  مقاومت بالایی دارد و عایق خوبی در برابر سر و صدا، آلودگی، تبادل حرارت و … می باشد. این ماده بسیار پر کاربرد وزن کمی داشته و قابلیت بازیافت نیز دارد. به خاطر همین ویژگی های خوب و عالی، مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

بررسی و مقایسه پنجره آلومینیومی و پنجره UPVC

با توجه به این که آلومینیوم و UPVC دو ماده اولیه ای هستند که امروزه استفاده زیادی در ساخت پنجره دارند، می خواهیم به بررسی این دو متریال از چند نظر بپردازیم.

عایق حرارت بودن

فریم های آلومینیومی مقاومت، استحکام و شکل پذیری بالایی دارند اما رسانای حرارت می باشند. این نوع پروفیل ها می توانند گرما را به سرعت از دست بدهند و تعریق داشته باشند. یکی از مشکلاتی که می توان با پنجره ها داشت، تعریق آن ها است که هم به سطح پنجره آسیب می رساند و هم پرده ها را تخریب می کند.

اما پنجره هایی که از UPVC ساخته می شوند می تواند از تبادل حرارت و انرژی به داخل و خارج خانه تا حد زیادی جلوگیری نمایند. داشتن این نوع پنجره در زمستان، از خروج گرمای خانه به بیرون جلوگیری کرده و در تابستان از ورود گرما به درون منزل جلوگیری می نماید. در نتیجه پنجره UPVC عایق حرارت به حساب می آید.

مقاومت در برابر اشتعال و آتش سوزی

پنجره های UPVC زمانی که در برابر حرارت قرار بگیرند، آتش نمی گیرند و باعث شعله ور شدن آن نمی شوند. همچنین باعث آزاد شدن گازهای سمی نمی شوند اما طبیعتا آسیب می بینند. در مقابل، پنجره های آلومینیومی نیز همین حالت را در برابر حرارت از خود نشان می دهند و کارایی خود را از دست داده و از بین می روند.

زیبایی ظاهری

رنگ اصلی پروفیل های UPVC، سفید است اما می توان از انواع روکش های لمینت طرح دار و رنگی بر روی آن ها استفاده کرد. استفاده از این روکش ها برای پروفیل UPVC ظاهر زیباتری را به پنجره می دهد نسبت به رنگ های کوره ای پروفیل آلومینیومی. این روکش هایی که برای پروفیل UPVC مورد استفاده قرار می گیرد استحکام و مقاومت بالایی نسبت به رنگ کوره ای پروفیل آلومینیومی دارد. دچار ریختگی نمی شوند، مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما دارد، در برابر رطوبت و آب باران و برف دچار خوردگی و اکسید شدن نمی شود در صورتی که رنگ کوره ای پروفیل آلومینیومی این مشکلات را خواهد داشت.

پنجره های آلومینیومی به مرور زمان زیبایی ظاهری خود را از دست می دهند و دچار کدر شدن می شوند و انواع رنگی کوره ای آن ها با تغییر فصول، دچار ریزش رنگ می شوند.

جمع بندی مقایسه پنجره آلومینیومی و UPVC

 • هر دو نوع متریال تنوع زیادی دارند اما تنوع رنگی پنجره آلومینیومی بیشتر از UPVC است.
 • برای استفاده در ابعاد بزرگ و غیر استاندارد، پنجره آلومینیومی مناسب تر است زیرا در این شرایط، استحکام، دوام، طول عمر و کارایی بیشتر نسبت به پنجره UPVC خواهد داشت.
 • عایق بندی پنجره UPVC در برابر سرما، گرما، آلودگی و گرد و غبار، سر و صدا و … خیلی بیشتر از پنجره آلومینیومی می باشد.
 • پنجره های UPVC مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط مختلف آب وهوایی دارند در نتیجه در برابر باران، باد، برف و … دچار پوسیدگی و خوردگی نمی شوند. اما پنجره های آلومینیومی مقاومت کمی در برابر تغییرات آب و هوایی دارند و به تدریج دچار خوردگی می شوند.
 • تعریق و مشاهده پدیده میعان بر روی پنجره های UPVC به ندرت دیده می شود اما بر روی پنجره های آلومینیومی این پدیده مشاهده می شود که باعث آسیب دیدن آن ها به مرور زمان خواهد شد.
 • امنیت پنجره های UPVC در برابر آتش و حرارت بالا است اما پنجره های آلومینیومی این گونه نیستند.

پنجره های آلومینیومی چه مزایایی دارند؟

 • پنجره های آلومینیومی در طرح ها و رنگ های مختلفی ساخته می شوند.
 • نصب این نوع پنجره ها آسان است.
 • سبک و با دوام هستند.
 • قابل بازیافت بوده در نتیجه دوستدار محیط زیست هستند.
 • مقاومت خوبی در برابر باد های شدید دارند.

پنجره های آلومینیومی چه معایبی دارند؟

 • سرعت اکسید شدن آن ها زیاد است.
 • نسبت به پنجره UPVC، اتلاف انرژی زیادی دارند.

پنجره های UPVC چه مزایایی دارند؟

 • وزن این نوع پنجره ها کم است.
 • در طرح ها و مدل های مختلفی ساخته می شوند.
 • میزان اتلاف انرژی در آن ها بسیار کم و نزدیک به صفر است.
 • در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • عایق صوتی، آلودگی و … هستند.

 پنجره های UPVC چه معایبی دارند؟

 • برای نظافت این نوع پنجره ها نمی توان از مواد شوینده قوی مانند وایتکس استفاده کرد.
 • تولید، اندازه گیری و نصب آن ها حساسیت زیادی دارند و در صورتی که دقیق انجام نشود، کارایی خود را از دست می دهند.

با توجه به شرایط و ویژگی هایی که هر کدام از انواع پروفیل پنجره ها دارند، شما می توانید یکی را انتخاب نمایید. انتخاب پنجره مناسب برای ساختمان شما، بعد از بررسی های لازم و مشورت گرفتن از متخصصین این امر باید انجام شود.

مشاوره رایگان تلفنی
0912-3142716