دلایل عرق کردن شیشه دوجداره

خانه    بلاگ      دلایل عرق کردن شیشه دوجداره
دلایل عرق کردن شیشه دوجداره

امروزه سعی می شود برای بیشتر پنجره ها از شیشه دوجداره استفاده شود؛ زیرا از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند و مانع از ورود سر و صدا به داخل اتاق می شود. به خاطر مزایایی که شیشه دوجداره دارد خیلی از افراد خواهان این نوع پنجره برای ساختمان خود هستند. اما ممکن است برخی از اوقات شاهد عرق کردن شیشه دوجداره باشید. این امر دلایل مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

ساختار شیشه دوجداره چگونه است؟

بهتر است قبل از پرداخت به موضوع اصلی کمی به ساختار شیشه دوجداره بپردازیم. امروزه همه پنجره های دو جداره و سه جداره یک واحد شیشه عایق بندی شده دارند که IGU نام دارد که به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که پنجره دو جداره یا درب دوجداره ساخته می شود بین جداره ها را از هوا پر می کنند به همین دلیل است که به عنوان عایق حرارتی عمل می کند.

این گازهایی که بین جداره ها قرار می گیرند به طور معمول گازهای آرگون و کریپتون می باشند. در کنار تمامی این فرآیند ها باز هم نمی توان کاری کرد که برای همیشه گازها درون جداره ها باقی بمانند؛ زیرا همیشه منافذی وجود دارد که گاز از آن بتواند خارج شود. این مسئله باعث می شود کارایی و عمر مفید پنجره کاهش یابد.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که در کاهش عمر پنجره تاثیرگذار است، از جمله نور خورشید، رطوبت، اختلاف دمای محیط بیرون و داخل و … عایق بندی که در پنجره های دو جداره اتفاق افتاده است به مرور زمان ممکن است کیفیت خود را از دست بدهد و باعث خارج شدن گازها از درون جداره ها شود. در این صورت است که رطوبت وارد جداره ها می شود و باعث کدر شدن و بخار زده شدن ظاهر پنجره می شود.

دلایل عرق کردن شیشه دو جداره چیست؟

در فصل زمستان اختلاف دمای محیط بیرون و فضای داخل اتاق باعث عرق کردن شیشه ها می شود. همانطور که خودتان نیز تجربه دارید این بخارهای تشکیل شده بر روی شیشه ها ماندگار نیستند و بعد از گذشت یک یا دو ساعت از بین می روند. اما باز هم در همین مدت زمان کوتاه، ظاهر شیشه ها ناپسند می شود. بخار آب روی شیشه ها به سه حالت مختلف تشکیل می شوند: تشکیل بخار و عرق کردن سطح خارجی شیشه دوجداره، تشکیل بخار و عرق کردن سطح داخلی شیشه دو جداره و تشکیل بخار و عرق بین دو لایه شیشه دو جداره. در ادامه به بررسی علت به وجود آمدن هر کدام از این حالت ها می پردازیم.

تشکیل بخار و عرق کردن سطح خارجی شیشه دو جداره

زمانی که قسمت خارجی شیشه دو جداره عرق می کنند به این معنا است که دمای داخل اتاق بیشتر از دمای بیرون می باشد. به همین دلیل در چنین شرایطی طبیعی است که سطح بیرونی شیشه دو جداره عرق کند و نباید نگران کارکرد و سلامت شیشه های دو جداره باشید زیرا آن ها سالم هستند و مشکلی ندارند.

همانطور که می دانید یکی از کاربرد های مهم شیشه های دو جداره، جلوگیری از هدر رفتن انرژی می باشد و زمانی که این نوع شیشه ها کار خود را به خوبی انجام می دهند باعث اختلاف دمای داخل اتاق و فضای بیرون می شوند به همین دلیل سطح بیرونی آن ها عرق می کند.

البته این اتفاق خیلی مشاهده نمی شود اما اگر شاهد چنین اتفاقی بودید اصلا نگران نشوید زیرا شیشه دارد کار خود را به خوبی انجام می دهد. نکته مهم این است که پنجره دو جداره باید به صورت کاملا اصولی نصب شود تا کارکرد خود را از دست ندهد و از اتلاف انرژی جلوگیری نماید.

تشکیل بخار و عرق کردن سطح داخلی شیشه دو جداره

بخار و عرق کردن سطح داخلی شیشه دو جداره علت های مختلفی دارد. به عنوان مثال ممکن است دمای داخل اتاق با بیرون اختلاف زیادی داشته باشند و یا آن که فضای داخل اتاق تهویه مناسبی نداشته باشد که همین امر باعث می شود رطوبت داخل اتاق زیاد شود و سطح داخلی شیشه ها بخار کند.

بیشتر کارهایی که در منزل انجام می دهیم و با حرارت سر و کار دارد مانند آشپزی کردن، چای دم کردن، حمام کردن و … باعث می شوند سطح داخلی شیشه دو جداره عرق کند. زمانی که این بخار با هوای سرد تماس داشته باشد تبدیل به قطرات آب می شود. به همین دلیل سعی کنید فضای داخل را به نحوی تنظیم کنید که تهویه هوا به خوبی اتفاق بیفتد تا شیشه ها بخار نکنند.

البته این حالت بیشتر برای شیشه های تک جداره اتفاق می افتد اما همانطور که گفتیم اگر تهویه هوا مناسب نباشد، رطوبت هوا زیاد باشد و یا آن که شیشه دو جداره به خوبی نصب نشده باشد، امکان عرق کردن سطح داخل شیشه دو جداره نیز وجود دارد.

تشکیل بخار و عرق کردن بین دو لایه شیشه دو جداره

بخار و عرق کردن بین دو لایه شیشه دو جداره نشان دهنده مشکل بزرگی در این نوع پنجره ها می باشد. در صورتی که شیشه دو جداره به خوبی عایق بندی نشده باشد بین دو جدار شیشه ها عرق خواهد کرد. البته در ساختمان هایی که عمر شیشه های دو جداره آن به بیش از ۱۰ سال می رسد، مشاهده این اتفاق بیشتر خواهد بود.

زمانی که برای تمیز کردن شیشه دو جداره از مواد شیمیایی استفاده می شود، ممکن است درزگیر آن ها دچار آسیب شود و در نتیجه عایق بندی آن ها با مشکل مواجه شود. اگر این نوع عرق کردن شیشه های دو جداره در کمتر از یک سال اول نصب شیشه ها اتفاق بیفتد به معنای آن است که پنجره دو جداره به خوبی ساخته نشده است.

سعی کنید پنجره های دو جداره با کیفیت تهیه نمایید تا با مشکلی رو به رو نشوید. برای نصب این نوع پنجره ها حتما از نصاب متخصص کمک بگیرید تا کارایی پنجره حفظ شود. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از مواد شیمیایی کمتری برای تمیز کردن شیشه های دو جداره استفاده کنید تا آسیبی به درزگیر شیشه ها وارد نشود. با رعایت تمامی نکات، نگرانی بابت بروز این مسئله نداشته باشید.

مشاوره رایگان تلفنی
0912-3142716