آیا هر پنجره ای عایق صدا است؟

خانه    بلاگ      آیا هر پنجره ای عایق صدا است؟
آیا هر پنجره ای عایق صدا است

در اطراف ما سر و صدای زیادی وجودی دارد. از بوق وسایل نقلیه گرفته تا صدای ساخت و ساز ساختمان ها و … همه این ها باعث می شود نتوانیم تمرکز کنیم و لذت داشتن یک استراحت خوب را نیز از ما خواهد گرفت. اما امروزه می توانیم این مشکل را حل کنیم. پنجره هایی که عایق صدا هستند برای بازگشت آرامش به درون خانه ها و محل های کار ما ساخته می شوند. اما باید توجه داشته باشید که هر پنجره ای عایق صدا نیست. در ادامه بیشتر به این مطلب می پردازیم.

عایق صدا به چه معنا است؟

برای آن که آلودگی های صوتی را کم کنیم و یا آن که مانع از ورود صدا از اتاقی به اتاق دیگر بشویم، باید از پوششی استفاده کنیم که عایق صوت یا عایق صدا نامیده می شود. به طور معمول صدا می تواند از دیوار ها، کف و سقف ساختمان ها عبور کند و امواج صوتی را ایجاد نماید. به همین دلیل برای ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری استفاده از عایق صدا توصیه می شود. برای جلوگیری از انتقال صدا به قسمت های مختلف ساختمان می توان از راه های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال از مواد و مصالح با کیفیت در ساخت ساختمان ها یعنی در دیوارها، سقف و کف ساختمان استفاده شود و در کنار آن عایق صوتی مورد استفاده قرار بگیرد.

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه در صورتی که از دو تا پنج سانتی متر ضخامت عایق صوتی استفاده بشود، تاثیر بسیار زیادی را در کاهش انتقال صدا شاهد خواهید بود. علاوه بر این می توان از پنجره هایی استفاده کرد که عایق صدا هستند تا در کنار کاهش آلودگی صوتی، در مصرف انرژی در فصول گرم و سرد سال نیز صرفه جویی بشود.

پنجره عایق صدا

به طور معمول پنجره عایق به پنجره دو جداره upvc، شیشه دو جداره و پنجره سه جداره معروف و مشهور است. شاید فکر می کنید که پنجره دو جداره همیشه باید در برابر صوت، سرما و گرما و گرد و غبار عایق خوبی باشد در صورتی که این گونه نیست. در این جا است که سوال ایجاد می شود که آیا هر پنجره ای عایق صدا است؟ ما هم در پاسخ می گوییم که خیر. هر پنجره ای عایق صدا نمی باشد.

پنجره های دو جداره می توان از پروفیل های آلومینیوم ترمال بریک و پروفیل های یو پی وی سی تولید کرد. یک عایق صوتی که عملکرد خوبی داشته باشد باید چگالی مناسبی داشته باشد و باید گفت که چگالی عایق صوتی با انتقال صوت ارتباط مستقیمی دارد؛ یعنی هر چقدر چگالی عایق صوتی بالاتر باشد، مقاومت خوبی در برابر صوت از خود نشان خواهد داد. عامل دیگری که بر انتقال صوت تاثیرگذار است ضخامت است که متاسفانه در بازار نمونه هایی وجود دارد که ضخامت بالایی داشته اما کیفیت و کارایی مناسبی ندارند.

یک پنجره عایق صدا چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از خصوصیات بارز و اصلی پنجره های دو جداره، عایق صدا بودن است. یعنی یکی از عامل های مهم تاثیرگذار بر این که افراد به سمت خرید پنجره دو جداره روی می آورند این است که می خواهند از ورود سر و صدا به منزلشان، جلوگیری کنند. پنجره ها بخش های مهمی در ساختمان هستند که هم نور محیط را تامین می کنند و هم فضای بیرون را برای افراد داخل خانه قابل مشاهده می کنند. در ادامه به ویژگی های یک پنجره عایق صدا می پردازیم.

  1. استفاده از مواد اولیه خوب یکی از ویژگی های پنجره عایق صدا است. در صورتی که پنجره از مواد اولیه خوب و با کیفیت ساخته شده باشد، تجربه خوبی را در ذهن فرد بر جای می گذارد تا در کنار دیدن بیرون و طبیعت، سر و صدایی به داخل منزل وارد نشود. اما ممکن است در ساخت پنجره از مواد اولیه با کیفیت استفاده شده باشد ولی عایق صدا نباشد. دلیل این امر می تواند به نحوه نصب پنجره مربوط شود. در صورتی که لولا ها به خوبی روی پروفیل جای نگیرند، از پشت لولا ها صدا، سرما و گرما و گرد و غبار می تواند وارد ساختمان شود و در اینجاست که پنجره کارایی خود را در عایق بودن از دست خواهد داد. پس یکی از ویژگی های مهم یک پنجره عایق صدا، استفاده از مواد اولیه با کیفیت در تولید آن و نصب صحیح پنجره می باشد.
  2. ویژگی مهم دیگری که پنجره عایق صدا دارد این است که در ابعاد صحیح ساخته می شود. در صورتی که ابعاد پنجره استاندارد نباشد کارایی خود را از دست خواهد داد. به عنوان مثال زمانی که پنجره بزرگ تر از ابعاد واقعی ساخته شده باشد، با فشار بر روی قاب خود نصب می شود. در این حالت دیگر جایی برای انبساط و انقباض پنجره باقی نخواهد ماند. در این صورت پنجره از رگلاژ خارج می شود و دیگر به خوبی باز و بسته نخواهد شد. در این صورت است که دیگر این پنجره نمی تواند در برابر عوامل محیطی مانند گرما، سرما، صدا و … عایق خوبی باشد.
  3. در پنجره ای که عایق صدا است به طور معمول از یراق دو حالته استفاده می شود. استفاده از یراق دو حالته در پنجره های دو جداره باعث می شود در هنگام بسته شدن پنجره، لاستیک های دور بازشو و فریم در دور تا دور پنجره بر روی یکدیگر فشرده شوند در نتیجه کاملا پنجره را عایق کنند. البته مانند هر وسیله دیگری، باید از لاستیک هایی برای این کار استفاده شود که با کیفیت و استاندارد بوده و در فصول مختلف سال، کیفیت خود را از دست نمی دهند.
  4. ویژگی دیگری که یک پنجره عایق صدا دارد این است که در آن از شیشه های دو جداره خوب و استاندارد استفاده شده است. شیشه های دو جداره در انواع مختلفی ساخته می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی مخصوص به خود را دارند و برای شرایط مختلف از نظر میزان آلودگی صوتی، مناسب می باشند. باید به این مسئله به خوبی توجه شود که حدود ۸۰ درصد یک پنجره را شیشه تشکیل می دهد به همین دلیل باید از شیشه های مرغوب و با کیفیت استفاده شود تا عملکرد خوبی در برابر جلوگیری از ورود صدا، گرما و سرما و گرد و غبار به داخل اتاق داشته باشد.

اکنون می دانید که هر پنجره ای عایق صدا نیست و با تحت شرایط استاندارد و با استفاده از مواد اولیه خوب ساخته شده باشد و توسط افراد متخصص و به صورت اصولی بر روی قاب خود، نصب بشود تا کارایی لازم را داشته باشد.

مشاوره رایگان تلفنی
0912-3142716